Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: 2008 R2 Klasör Yetkilendirme Hk.

Question 2008 R2 Klasör Yetkilendirme Hk.

Merhabalar;

2008 R2 File Server kurulumunu yaptım. Klasörleri ayarladım, yetkilendirme yaparken bazı sıkıntılarım oldu, yardımlarını bekliyorum.

Server üzerinde D Partition' nın altında klasörleri paylaşıma açtım. Örnek verecek olursak;

MUHASEBE klasörü altında MALIYET MUHASEBESİ, GENEL MUHASEBE diye iki klasör var, ben muhasebe1 kullanıcısının MALIYET MUHASEBESI klasörüne erişmesini diğer klasörü görüp, tıkladığı zaman izninin olmadığı uyarısını vermesini istiyorum. Aynı şekilde Muhasebe2 kullanıcısı GENEL MUHASEBE klasörüne erişip MALIYET MUHASEBESI klasörünü görüp, tıkladığı zaman izninin olmadığı uyarısını vermesini istiyorum.

Benim ayarladığım şekilde muhasebe1 kullanıcısı \\SERVER\MUHASEBE ana klasörüne girdiğinde sadece MALIYET MUHASEBESI klasörünü görüyor ve işlem yapabilirken, başka hiçbir klasör görmüyor, aynı şekilde Muhasebe2 kullanıcısı \\SERVER\MUHASEBE ana klasörüne girdiğinde sadece GENEL MUHASEBE klasörünü görüyor ve işlem yapabilirken, başka hiçbir klasör görmüyor.

Yapmak istediğim şey her iki kullanıcının da \\SERVER\MUHASEBE girebilmesi ve her iki klasörü de görüp sadece yetkili olduğu klasörlere girip işlem yapmasıdır.

Konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim, ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba Tellabs,
    Aslında herkes birilerinin yetkisi yoksa o klasörü görmesin, çünkü tıklayıp açmaya çalıştığında, 'Yetkiniz Yok' uyarısını alıp sistem yöneticisini rahatsız etmesin der, ancak sende durum tam tersi

Bunun için aşağıdaki linkleri okumanı tavsiye ederim;

DFS Access-Based Enumeration Özelliği Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Kurulur? Mshowto | Mshowto

Merhaba Tellabs,
    Aslında herkes birilerinin yetkisi yoksa o klasörü görmesin, çünkü tıklayıp açmaya çalıştığında, 'Yetkiniz Yok' uyarısını alıp sistem yöneticisini rahatsız etmesin der, ancak sende durum tam tersi

Bunun için aşağıdaki linkleri okumanı tavsiye ederim;

DFS Access-Based Enumeration Özelliği Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Kurulur? Mshowto | Mshowto

Erkan hocam selamlar;
    Eskiden 2003 Serverda klasör bazlı yetkilendirme yaptığımda herkes klasörleri görüp, içine girmeye çalıştığında "yetkiniz yok" diyordu, 2008' den sonra bu değişti mi? Klasörleri göstermemek daha mantıklı tabi ama eskiden bu şekilde olduğu için, acaba nerede yanlış yaptım diye düşünmüyor değilim

Aslında yapı 2008 de aynı ancak ek özellik olarak Access Based Enumeration özelliği geldi. Eğer kullanıcılar dosyaları görsün ama çift tıkladığında giremezsin diyorsan, Share tabında everyone full control, security tabında da kime yetki vermek istiyorsan ona yetki ver. Bu şekilde yaparsan herkes paylaşımdaki herşeyi görür ancak çift tıklayıp girmeye çalıştığında giremez. Eğer kullanıcıların yetkileri yoksa o paylaşımı görmesin diyorsan da önceki cevapta vermiş olduğum linki kullanabilirsin.

Erkan hocam ilgilendiğin için teşekkür ederim gerçekten, bugün bir deneme yapayım klasörler üzerinde.

Erkan hocam merhaba;
    Advanced tabından everyone' a ful control verince, herkes klasör oluşturabiliyor, ve izinleri en üst klasörden çektiği için alt klasörlere de girebiliyorlar. Bunu nasıl engellerim. Ana klasöre girsin yetki verdiğin kullanıcılar, ama altındaki klasörlerin hepsine giremesinler, sadece yetki olan klasörlere girebilsinler. Eveyone' a full verince herkes istediği yere girip işlem yapabiliyor.

Merhaba Tellabs,
    En üst klasörde Share tabında Everyone Full Control yetkisi verirsen, bu yetkiler Ntfs sistemine göre alt klasör tarafından miras izinler olarak alınır. Basit bir örnek ile dediklerimi pekiştirmek gerekirse;

Yapımızda Paylasim adında bir klasör var ve yapımdaki tüm paylasimları bu paylasim adlı klasörün içerisine toplamış bulunmaktayım. Paylasim adlı klasörün üzerine gelip sağ tıkladığında Properties => Sharing => Advanced Sharing => Permission => Everyone Full Control. Bu yetkinin yaptığı işlem şu; Ağ üzerinden gelen tüm kullanıcılar tam yetki ile paylaşıma ulaşabilsinler. Daha sonra Security => Edit => eklemek istediğin kullanıcı ve gruplar ekleyip istediğin yetkiyi vermelisin. Herkes istediğini yapıyor diyorsun, evet normal Security Permission'ların içerisinde bazı gruplar var, o grupların yetkilerini kullanıcılar kullanabiliyor. Bu yüzden normal şartlarda o kullanıcıları da silmen gerekmekte. Onları silebilmek için ; Security => Advenced => Change Permission => Include Inheritable .. kutucuğundaki işareti kaldır. Ve daha sonra kimleri yetkili yapmak istiyorsan onları security den ekleyip işini çözebilirsin.

Merhaba Tellabs,
    En üst klasörde Share tabında Everyone Full Control yetkisi verirsen, bu yetkiler Ntfs sistemine göre alt klasör tarafından miras izinler olarak alınır. Basit bir örnek ile dediklerimi pekiştirmek gerekirse;

Yapımızda Paylasim adında bir klasör var ve yapımdaki tüm paylasimları bu paylasim adlı klasörün içerisine toplamış bulunmaktayım. Paylasim adlı klasörün üzerine gelip sağ tıkladığında Properties => Sharing => Advanced Sharing => Permission => Everyone Full Control. Bu yetkinin yaptığı işlem şu; Ağ üzerinden gelen tüm kullanıcılar tam yetki ile paylaşıma ulaşabilsinler. Daha sonra Security => Edit => eklemek istediğin kullanıcı ve gruplar ekleyip istediğin yetkiyi vermelisin. Herkes istediğini yapıyor diyorsun, evet normal Security Permission'ların içerisinde bazı gruplar var, o grupların yetkilerini kullanıcılar kullanabiliyor. Bu yüzden normal şartlarda o kullanıcıları da silmen gerekmekte. Onları silebilmek için ; Security => Advenced => Change Permission => Include Inheritable .. kutucuğundaki işareti kaldır. Ve daha sonra kimleri yetkili yapmak istiyorsan onları security den ekleyip işini çözebilirsin.

Evet sonunda istediğim oldu. Teşekkür ederim Erkan Hocam