6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: DHCP Bağlantıları Proxy için zorlma

Standart DHCP Bağlantıları Proxy için zorlma

Merhaba,

Windows Server 2003 Std. ve Ubuntu kullanıyorum.

Server 2003 içerisinde DNS server DHCP server ve Active Directory kullanıyorum.

Ubuntu sadece Squid proxy server olarak kullanıyorum.

Çalıştığımız yer bir hastane olduğu için doktorlarımızın çoğu notebook kullanıyor. Bunları ayrı bir spoke altından wireless yada kablo ile internete sokuyorum. AD içerisinde olan kullanıcılarım zaten squid için ie ayarlarını direk olarak GPO üzerinden alıyor ve herhangi bir sorun yaşamıyorum.

Diğer kullanıcıların bir şekilde DNS yada DHCP baglantılarını proxy:3128 üzerinden almasını nasil zorlayabilirim. Yani DNS direk olarak squid üzerinden internete çıkması istiyorum.

Yada DNS serverimi değiştirim ubuntu üzerinde bind ile mi yapmalıyım emin değilim linux konusunda daha önce bu tip işlemleri iptables ile yapıyorduk direk olarak gateway olarak kullandığımızdan sorun olmuyordu. Tabi şimdi durum farklı dns ve dhcp windoes üzerinde olduğu için biraz karışık bir durum oluşuyor.

Olumlu olumsun yorumlarınızı bekliyorum.

Standart Ynt: DHCP Bağlantıları Proxy için zorlma

Arkadaşım yazını tam olarak anlıyamadım, sanırım biraz acele yazmışsın yazım hataları var, birkaçkez okudum aklımda birkaç söylenecek şey belirdi ama demek istediğini daha güzel bir şekilde anlatırsan birkaç şey söyleyebilirim sanırım. Proxy serverının bir bacağına internet diğer bacağına da LAN bağlı diğil mi ? neden böyle bir sıkıntın oldu anlıyamadım açıkçası

Proxy server tek bacaklı bir eth. kullanıyor.

internet options üzerinden baglantı ayarlarını değiştirerek proxy kullanmasını sağlıyorum.

Bütün baglantıları internet uzerine sokarsam bu bazı sorunlar doğruyor. Örneğin sqglik.sgk.gov.tr üzerinden provizyon sorgulaması yapıyoruz. Eğer bu sorgulamalar direk olarak proxy uzerinden geçerse yanliş işlem yapabilir.

Bu nedenle sadece kullandıkları içerikleri engellemek istiyorum

Bende hastanede çalışıyorum ve provizyon, medula, mernis, tckimlik ve çkys işlemlerini proxy üzerinden geçiriyorum, hiç problem çıkmıyor.
    not: proxy olarak ISA kullanıyorum ve gerekli ayarları yaptım tabikide.

Bizim henuz işletmemiz küçük o nedenle ISA lisans alma durumumuz yok. Bu nedenle ubuntu ile squid üzerinden geçirmek istemiyorum.

Bu arada merak ettiğim için soracağım mernis no doğrulama sistemini kullanıyormusunuz ? Bende bir haftada kullanıcılar 20 üzerinde mükerrer kayıt oluşturuyor.

Evet burası 500 yataklı bir devlet hastanesi ve aklına gelebilecek herşeyi kullanyoruz.