5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Active Directory - Additional Domain Controller problemi?

Standart Active Directory - Additional Domain Controller problemi?

merhaba,
    yeni bir dc eklerken problem yaşıyorum. elimde 1 adet Domain Name Sserver var. (Domain controller)
    Domain-e ikinci bir domain controller (DC) ekliyorum. Ekleme işlemleri sırasında bir problemle karşılaşmıyorum.

örnek olarak yazıyorum.
    domain-im : sirket.com
    var olan dns server-ım : bizim.sirket.com
    ikinci dC-im : 2dc.sirket.com

ikinci DC ekledikten sonra bu yeni server-da active directory Users and Computers-u açtığımda konsolda aşağıdaki gibi çıkıyor..
    "Active Directory Users and Computers [bizim.sirket.com]"
    normalde olması gereken "Active Directory Users and Computers [2dc.sirket.com]" değil midir? :'(

Ve bu 2dc-yi belli bir sure sonra networkten çıkarıp, AD-yi açtığımda Active directory açılmıyor.

bu şekilde bir problemle karşılaşan var mı?
    Cevaplarınızı bekliyorum..

Teşekkürler, :

Standart Ynt: Active Directory - Additional Domain Controller problemi?

merhabalar öncelikle var olan domain'inize additional dc ekleme yaptığınızda active directory users and computers konsolu açıldığında göreceğiniz domain'inizin adıdır. domaininizi 2.nci dc'den yönetmek isterseniz rolleri 2.nci dc'nize transfer etmeniz gerekir. yada domain'inize sağ tıklayıp connect to domain controler'a tıklayıp 2.nci dc'nizden domain'i yönetirsiniz.
    burada herhangi bir problem yok

eğer 2.nci dc'ye adc olarak ekleyip replikasyon tamamamlanmadan network'ten çıkarırsanız bu tarz bir problem olabilir.

ancak directory service event loglarındaki hatalara bakaraz bir yol izleyebiliriz.

Selamlar,

Add. DC uzerinde sanirim DNS calismiyor ve TCP-IP sinde domain in ilk DC sinin IP si bulunuyor. BU durumda ADUAC ü actiginizda diger DC adinin gelmesi cok anormal bir durum degil. Ayrica DC'yi network ten cikartmak icin dcpromo.exe yi tekrar calistirip islem yapmaniz gerekiyor.

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

merhaba,

peki soruyu şu şekilde sorsam;

benim var olan domain server-ımın yanına ikinci bir DC server eklemek istiyorum.
    birinci DC - de bir problem olması dahilinde 2.ci DC server devreye alabiliyim istiyorum.
    Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekecektir?

Bu arada add. DC server DNS çalışıyor. Ama belirttiğim gibi server-ı var olan DC den ayrı bir networkte açınca AD çalışmıyor.

teşekkürler,

var olan domain'inize ikinci bir dc eklemek için
    2.nci dc'de dcpromo komutunu kullanarak additional for an existing domain controller seçeneğini tıklayarak ad kurulumunu yapmanız gerekmektedir.

eğer var olan dc'nin çökmesi söz konusu olduğunda fsmo rollerini 2.nci dc'ye seize ya da transfer ederek 2.nci dc'yi master dc olarak devreye alabilirsiniz.