6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: DNS kaydinin kendi kendine silinmesi

Standart DNS kaydinin kendi kendine silinmesi

Merhaba,

Microsoft News'e sordugum soruyu birde buraya sormak istiyorum.
    DNS listemdeki kayitlardan kendi olusturdugum "mail" isimli kayit, kendi kendine belirli araliklarla siliniyor (bu aralik hic belli olmuyor, 3 gun icindede siliniyor, 1 gun icindede 5 gun icindede). Boyle olunca pop3 connector calismiyor. mail.firmaadi.com.tr ye gidemiyor hicbir bilgisayar. Isin ilginc kismi birtek mail record'u (host A) siliniyor. diger olusturdugum www, publishing gibi host A kayitlari ve bilgisayarlarin kendi yaptigi kayitlar silinmiyor..
    Sistemimde 2003 SBS kurulu, bu sorun neden olabilir? Aging yok sistemde, ben son olarak ISA dan kuskulanmaya basladim. ISA boyle birsey yapabilir mi? ISA 2004 kullaniyoruz.
    Yardimci olanlara cok tesekkur ederim.

Standart Ynt: DNS kaydinin kendi kendine silinmesi

Merhaba,

Sistem tarafindan siliniyorsa event viewer da bu kayit sundan dolayi silinmistir benzeri bir log gormeniz olasi. ISA Server ile ilgili bir durum degil bu arada.

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Selam Hocam,

Event de hiçbirşey göremiyorum, kesin olarak sistem tarafından kendi kendine siliniyor. Ancak Eventleri kontrol ettim hiçbirşey yok, DNS logging kısmını aktif ettim ve bütün loglamaları kayıt ettim, hatta microsoft news'e atmıştım. Kimse bir farklılık görememişti. Şuan pop3 connector'un hata vermeye başladığı logları aşağıya yapıştırıyorum:

Name: IAS - Event ID: 5050 (buda Information zaten)
    Application da bu kayıtta, bunun haricinde hiçbir error warning yok diğerlerinde, hepsi Information.

Information olarak da yaziyor olabilir. Sildim hersey guzel tarzinda

Ayrica pop3 connector icin neden mail diye bir kayda ihtiyacimiz var. Tam yapiyi biraz aciklayabilir misiniz?

Emre
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

soyle, kurdugum domain, firmaadi.com.tr seklinde. mail ve web servislerimiz ise bir hosting firmasinda.. eskiden (exchange yokken) pop3 ile baglaniliyordu ve al ver adresi mail.firmadi.com.tr seklindeydi. simdi tabi sbs ile exchange gelince ve kontrol yapalim diye dusunduk. MX kaydimiz olmadigi icin (malum ADSL), pop3 connector u kullanarak mailleri cekiyorum ve mailboxlara yonlendiriyorum, SMTP Connector ile de exchange uzerinden mailleri gonderiyorum. tabi pop3 connector da kullanici bilgilerini girerken baglanmasi gereken server mail.firmadi.com.tr yaziyorum. oradan pop3 ile mailleri cekiyor ve ilgili user'in mailboxina indiriyor. simdi mail host'u silinince, pop3 connector gonder/al yapinca o adrese gidemiyor (zaten mail host'u silinince, mail.firmadi.com.tr diye internet explorerdan webmail'e girmeyi denesem bile sayhfa goruntulenemiyor). pop3 connector baglanamayinca da event'e hata dusuyor ve mailler hosting'in sunucusunda kaliyor. ben mail host'unu ekledigimde ise duzeliyor..

Tek bi fark var, oda mail record'u 192.168.100.10 numarali bir makineye yonleniyor, bu makinede Linux bir makine, ve hosting firmasi firmaya koymus. bunun uzerinden route ediyor galiba. benim yapmam gereken tek sey, mail host'unu ekleyip adres olarakta 192.168.100.10 vermek.

Yanlış anlamadıysam, pop3 connector ayarlarınızı yapılandırırken, FQDN değil IP kullanmanız çözüm olacaktır.

İyi Çalışmalar
    www.mshowto.org , Server 2000-2003, Exchange 2000-2003-2007, ISA 2000-2004-2006 üzerine bir site