5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Windows server 2008 Enterprice Edt. 4 Gb Ram problemi

Standart Windows server 2008 Enterprice Edt. 4 Gb Ram problemi

Merhaba arkadaşlar
    Windows server 200x Enterprice ürünleri 4 GB ve üzeri RAM kullanabildiğini Microsoft un datasheetleri sayesinde hepimiz biliyoruz.

Windows server 2008 Enterprice Edt. English 32 bit versiyonu yüklü makinam üzerinde 4 gb lık ramım var. sistem özelliklerinden baktığımda 4 GB olarak görebiliyorum fakat Page file dosyası (PageFile3.6 Gb civarında) ile beraber performans monitörde ise sadece 3.2 gb lık RAM değeri gözüküyor.

aynı problemin benzerini Windows server 2003 Enterprice Edt. Trk 32bit versiyonunda yaşamıştım. bunu boot iniye /pae parametresi ile çözmüştüm . yani 8 GB ramı olan makinam 1,5 page file ile beraber performans monitörde 9.5 gb gibi bir degere ulaşmıştı

Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum

Standart Ynt: Windows server 2008 Enterprice Edt. 4 Gb Ram problemi

32 bit işletim sistemlerinde asla 4 gb üstünü gösteremessin 9gb gösterdim dediğin sistemi çok merak ettim sistem configuration ve yazılımlarını bizede sıralarmısın ?

Arkadaşlar biraz microsoft technetlerde dolaşırsanız görürsünüz
    http://technet2.microsoft.com/window....mspx?mfr=true
    kullandığım sistem
    intel platformlarından bir server 4 CPU 64 GB RAM desteği olan bir makina
    sitem ve performans bilgilerinin resim görüntülerini eklemek istedim fakat burda başaramadım eğer istiyorsanız mail adresleriniz gönderebilirim
    fakat benim soruma cevap bulabilen arakaşların yardımlarınız hala beklemekteyim

Merhaba ;
    Soyledıgınız durum 2003 standart edition ıcın gecerlıdır mesela benım sıstemımde 32 bit 2003 ent edıtıon var ve uzerınde 8 Gigabyte ram bulunmakta ve 8 Gigabyte olarak gormekte ve calışmakta.

Teşekkürler.

[quote author=zebwani link=topic=1084.msg4026#msg4026 date=1211703343]
    32 bit işletim sistemlerinde asla 4 gb üstünü gösteremessin 9gb gösterdim dediğin sistemi çok merak ettim sistem configuration ve yazılımlarını bizede sıralarmısın ?
    [/quote]

Merhaba,

x32 sistemelerde Server 2003 standart edition kullaniyorsaniz varolan 4 GB Ram'ın tamamını sistem tam olarak göremeyebilir. BIOS update'i yapip sonrasinda boot.ini dosyasinda /PAE parametresini deneyebilirsiniz fakat kesin cozum saglanamayabilir. 3.6 GB yada 3.2 GB gorunmesinin sebebi ise sistemin driver lar ve benzerleri icin RAM uzerinde kendisine ayirdigi miktardir.

Gorusmek uzere,

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn