8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: HP 530 / Open Lisans

Standart HP 530 / Open Lisans

Merhaba,

Bugün şirketin bilgi İşlem Birimine bir tane HP 530 Notebook gönderdiler işletim sistemi çökmüş yeniden kurulacak diye. İlk incelediğimde bu versiyonlar HP notebooklar freeDOS ile birlikte geliyormuş.
    Satıcı üzerine OEM XP kurup bırakmış doğal olarak nedense notebook yada bir bilgisayar parçası yada elektronik cihazlar alındıktan sonra bize haber veriliyor.

Neyse fazla geyik yapmadan konuya geleyim. Şirketimizdeki bütün lisanslari OPEN lisans tercih ediyorum. Boşta lisans var onu kullanayim dedim. Vista Business olarak toplam 3 dene yaptım üçüde başarısız geçti.

Bu sefer eopen.microsoft.com dan XP prof indirdim. Buda e sefer denedikten sonra kuruluma bir türlü izin vermedi.

Direk HP müşteri hizmetlerini aradim.

Sorunu anlattim : HP'nin bı modellerinde OPEN Lisans kullanımına izin vermiyoruz dediler. CD image dosyasi ile alakalı bir durummuş. Microsoft'tan bilgi alın dediler.

Microsoft Destek hattı aradim.

Yeni OEM lisans almanız gerekiyor dediler.

Şimdi toplam 50 Vista Busines Lisansım var. Bunlarin toplam kullanılan sayısı 28 civarında. Ben şimdi neden gidip OEM XP yada Vista Lisansı alacağım anlam veremiyorum.
    Ama şunu anladım artık notebook alırken Open Lisans kurulup kurulamayacağını öğrenmekte yarar var diye düşünüyorum.

Şimdi soruna gelelim.

Bu sorun için yani zorla XP yada Vista kurmak için ne yapmak gerekir daha önce bu tip bir problem yaşayan var mı ?
    Yada BIOS ta bunu kontrol eden yada edebilecek ne varsa sistemi kuramıyorum.

XP kuruluma başlarken aynen aşağıdaki hatayı vermekte :

STOP : c000021a {Onarılamaz Sistem Hatası }
    Session Manager Initiallizion sistem işlemi, 0xc000026c durumu ile beklenmeyen biçimde sonlandı ( 0x0000000 0x0000000 ).
    Sistem kapatıldı.

Ben şimdi çok kızdım kalkıp bir kırık XP CD'si bulup bu makinaya kurup kullanacağım. Eğer gelip birileri birşey dersede lisans kutularını alıp kafalarina vurucam notebook ile beraber.

Çok çok hemde çok kızdım.

Standart Ynt: HP 530 / Open Lisans

Zor oldu ama sisteme Vista Busines kurulumunu gerçekleştirdim.

Peki ne yaptım. Bios üzerinde bilmediğim ve işime yaramayacağını düşündüğüm bütün aygıtları kapattim. Ama gerçekte bunu kontrol edenın ne olduğunu çok merak ediyorum.

Araştırmaya devam edeceğim.

Aklıma gelen başıma geldi bugün makina anlamsız hızlaca ekrana basip PC yi kapatiyor. Sanırım bu bilgisayarı geri iade etmek gerekicek.

HP nin bu kadar iğrenç ürünler çıkartabileceği hiç aklıma bile gelmezdi.

Merhaba,

Tuketici haklarinin takip edildigi sitelerden birisine şikayetinizi iletirseniz belki bir ihtimal birseyler cikartabilirsiniz.

Emre AYDIN
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Sanırım hiç birşey yapamayacağım notebook kurumuza bağış olarak gelmiş.

Gerçi bağış makbuzlari vs. herşeyi mevcut ama OEM dışında hiç birşey kullanamıyorum.

Yeni Üye

slm arkadaşım geçmiş olsun
    önceliikle normalde kuruluyor.şöle yapman lazım eger xp lisans kuracaksan setup ta AHCI diye bir şey var dır.onu disable et.kesinlikle kurarsın.
    eger disable ise enable yaparak vistayı kurarsın .yanlız şunu söyliyim ki.bu olayı open lisanslarda denemedim.ben de orjinal cdler vardı onun ile birlikte denedim.
    inşallah işini halledersin.

OEM lisans kurulumda hiç bir sıkıntı çıkartmıyor.

Şu anda oem 30 days olarak kurdum çalışıyor. Süresi bitince tekrar bakacağım ne diyecek.

Yeni Üye

yeni lisans almanıza gerek yok Vista business lisansı varsa XP Pro. kurabilirsiniz MS. bu konuda açıklama yapmıştı ve Tr. deki şirketimde resmi yazı almıştık.