10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Windows 8 Hyper-V Sorunu

Standart Windows 8 Hyper-V Sorunu

Windows8 Pro 'da Hyper-V özelliğini kurdum. Ancak Hyper-V Yöneticisini açıp Sunucuya bağlan diyerek Yerel Bilgisayar ifadesini seçiyorum. Ancak http://d1211.hizliresim.com/13/7/fq3m5 adresinde görülen hata mesajını veriyor.

localhost dediği için aklıma IIS geldi ama zaten sistemde IIS kurulu.

Salih selam,

Resim gorunmuyor. Foruma upload eder misiniz?

Ayrıca Hyper-v Manager'ı açmanız gerekiyor. Sunucuya bağlan ı kullanmanıza gerek yok.

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Tekrar merhabalar
    İlgili hata mesajlarını zaten Hyper-V Manager (Hyper-V Yönetici) ekranında alıyorum..
    Kurulumdan sonra Hyper-V Yönetici uygulamasını açıyorum. Sol taraftaki bölümde bilgisayarımın ismi görünmüyor. İlgili yerde sağ tıklayıp Sunucuya Bağlan yazan yere tıklayınca gelen pencereden Yerel Bilgisayar seçeneğini işaretleyip Tamam diyorum. Ardından localhost ile ilgili hatayı alıyorum. Servislere baktığım zaman bütün Hyper-V servisleri Manuel olarak görünüyor. Belki servisler devreye girmiyor diyerek bir tane servisi seçip başlat diyorum. Ancak servis duruyor. Gerekçe olarak "bazı servisler yapacak işleri olmayınca otomatik olarak dururlar" mesajı çıkıyor.
    ekran1.PNGekran2.pngekran3.PNGekran4.PNG

Not: Makine üzerinde admin haklarına sahip kullanıcı olarak bağlıyım. Zaten bir tane kullanıcı var...

Makine adı "SALIH-LAPTOP" seklide bunu sadece "TESTPC" olarak degistirip Restart edip sonrasında acildiktan sonra deneyebilir misiniz?

Bu islemlerden sonra yine calismaz ise hyper-v rolunu kaldirin ve tekrar kurun restart edin ve tekrar baglanmayı deneyin cozulmesi gerekiyor.

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

bilgisayarımın ismini dediğiniz gibi testpc olarak değiştirdim. yeniden başlattım ancak sonuç değişmedi. hyper-v özelliğini kaldırıp tekrar kurudm ama gene değişen bir şey olmadı..
    Bilgisayarın özellikleri aşağıd aki gibidir. Acaba teknik olarak yetersiz mi kalıyor

- T4200 2.0 GHz işlemci
    - 2 GB Ram
    - 32 bit Windows 8 Pro

işin ilginç yanı Virtual PC 2007 de kurulmuyor. XP mode deneyeyim dedi ama o da kurulmuyor. Benim aklıma gelen bilgisayarın donanımı minimum sistem gereksinimleriin karşılamıyor. Ancak eğer durum böyle ise neden VPC 2007 veya XpMode kurulmuyor. Sadece Hyper-V destekli olması aslında bir nevi kullanıcıyı alternatifsiz bırakıyor. Sanırım Orcale gibi 3. parti yazılım kullanmam gerekecek...

Merhabalar,

Bilgisayarınızın işlemcisinin sanallaştırma teknolojisini desteklemiyor olma ihtimali veya sözü edilen özelliğin BIOS üzerinden aktive edilmemiş olması mümkün. Hyper-V veya diğer sanallaştırma çözümleri işlemcinin sanallaştırma desteklemesine gereksinim duyar. bu Intel işlemciler için Intel-VT, AMD işlemciler için ise AMD-V olarak adlandırılmaktadır. bu nedenle virtual pc bile kurulmuyor olabilir. Hyper-V için ise işlemcinizin ayrıca SLAT desteğine sahip olması gerekmektedir.

sizden ricam GRC*|*SecurAble: Determine Processor Security Features*|** adresinde yer alan Securable isimli programcığı bilgisayarınıza indirerek çalıştırmanız. Bu uygulama bilgisayarınızın sanallaştırma desteğini gösterecektir. Bunun yanında eğer CPU ile ilgili DEP veya Intel VT desteği NO olarak görünüyor ise BIOS'unuza girip bu özelliğin var olup olmadığını ve açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer işlemcinizde yukarıda bahsettiğim Intel VT özelliği yoksa hiçbir sanallaştırma ürününü kullanamayacaksınız.

Teşekkürler.

bu konuda benimde sıkıntım var. Win 8 pro 64 yüklü bilgisayarıma Hyper-v feature yükledim. fakat 2008 r2 enterprise GUI Hyper-v makinama salih beyin belirttiği hata sebebiyle bağlanamıyorum. fakat win 8 de sanal makina kurabiliyorum. yani sanallaştırma ile ilgili problemim yok.

Bu hafta 70-659 sanallaştırma sınavını aldım. bu sınava çalışırken yetkilendirme ile ilgili bir kaç detay öğrendim.
    Hyper-v de Authorization manager (AZman.msc) ve Self service protal (SSP) ile ilgili bilgisi olan var mı?

Selam Rüştü Bey;

Öncelikle belirtmek isterim , hyper-v features değil bir role bazlı uygulamadır.

Aynı members ile domaine join olmuş kullanıcılar için frewall'de gerekli port izinlerinizi verdikten sonra bağlanmakta herhangibir problem yaşamamanız gerekmektedir.

Farklı user ile domain'e join olmuş members için ise azman kullanarak yetkilendirme yapabilirsiniz.

İyi Çalışmalar

Ahmet bey merhaba,

uygulamayı test ortamında gerçekleştiriyorum. iki fiziksel makinada da firewallaar kapalı. 2008 r2 (hostname: hyper-v) makiyana remote bağlanabiliyorum. fakat win 8 pro (hostname: f1) makinamdaki hyper-v manager a "connect to server" diyip hyper-v makinama bağlayamıyorum. hyper-v kullanıcı adı ve parolası ile denediğimi belirtmek isterim.

hata: "an error occurred while attempting to connect to server 'HYPER-V'. check that the virtual machine management service is running and that you are authorized to connect to the server.

you do not have the required permission to complete this task. contact the administrator of the authorization policy for the computer 'HYPER-V'. "

Alıntı AhmetSahinYALABIK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam Rüştü Bey;

Öncelikle belirtmek isterim , hyper-v features değil bir role bazlı uygulamadır.

Aynı members ile domaine join olmuş kullanıcılar için frewall'de gerekli port izinlerinizi verdikten sonra bağlanmakta herhangibir problem yaşamamanız gerekmektedir.

Farklı user ile domain'e join olmuş members için ise azman kullanarak yetkilendirme yapabilirsiniz.

İyi Çalışmalar

Merhabalar,

İlk olarak Windows 8 ve Windows Server 2012 management için Windows Management Framework 3.0 kullanmaktadır.
    Windows Server 2008 eski versiyon ile kullanıldığından problem yaşıyor olabilirsiniz.

Gerekli güncellemeler:
    Download Microsoft .NET Framework 4 (Standalone Installer) from Official Microsoft Download Center
    Download WMF 3.0 from Official Microsoft Download Center

İkincisi remote management (Remote Desktop değil) yapılacak bilgisayarlarda WinRM açık olmalıdır. Bunun için yapılacak işlemler:
    Arabirimden Configure Remote Management in Server Manager
    PowerShell ile Configure Remote Management in Server Manager

Üçüncü ve son olarak Windows Server 2008 varsayılan olarak built-in administrator dışında kimseye remote management izni vermeyebilir.
    UAC kapatılıp denene bilir.

Kolay Gelsin
    Volkan Sert