5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: En İyi Imaj Yönetimi Yazılımı FOG Server

Standart En İyi Imaj Yönetimi Yazılımı FOG Server

Merhabalar;

Bir çok ürün (Acronis, Microsoft, Symantec) üzerinde imaj toplama ve dağıtma konularında çalışma yapmış birisi olarak, kullanmakta karar kıldığım FOG server ürününü bu başlık altında tanıtmak ve sistem yöneticilerini kararlılığı yüksek linux uygulamalarına yönlendirmek/özendirmek niyetleriyle sizi bilgilendirmeye çalışacağım.

Temel olarak bilgisayarların imajını alma yöntemlerine değinmek istiyorum. Kullanıcı bazından bu işler Bootable cd/dvd ortamları ile imaj alma yazılımları kullanılarak yapılır. Orta seviye yoğunluklu yerlerde canlı ajan yazılımlarla yedeklemeler görülebilmekte. Hatta bu özellik işletim sistemlerinin içinde gömülü geliyor artık. Peki büyük bir kurumsal yapıda, bilgisayar yenilemelerinin sık yapıldığı, işin çok, personelin az olduğu bir ortamda kurumunuzun belirlediği standartların mevcut/yeni PC'lere uygulanmasında esnek, hızlı ve sağlam bir müdahale planı ve yapılanmasına gitmeniz gerektiğinde yönteminiz ne olmalı?

Büyük kurumsal yapılarda elinizde cdlerle veya genelde doğru çalışmayan yazılımlarla uğraşmak yerine, tüm bilgisayarlarda hazır olarak gelen ağdan açma (Network Boot) yöntemi tercih edilmektedir. Birçok bilgisayar modelinde bilgisayar açılışında F12 butonu bu modda açılış sağlamaktadır. Sistemin çalışabilmesi ortamda DHCP sunucu bulunmak ZORUNDADIR. DHCP sunucu üzerinde yaptığınız belli ayarlar ile Imaj sunucunuzla bağlantıya geçerek işlemlerinizi yapmaktasınız. Imaj yazılımlarının en büyük dandikapı ağ sürücü sorunlarıdır. Özellikle yeni bir donanım tedarik edildiğinde imaj sunucu yazılımı yeni ağ sürücüsünü tanımamaktadır. Yazılımın içerisine sürücüleri gömmek ise o kadar da basit bir işlem değildir. Ayrıca disk yapıları , işletim sistemi çeşitlilikleri de sorunlar oluşturabilmektedir. Ayrıca kullanılan yazılımların lisans güncellemeleri de pek ucuz değildir.

FOG Server seçimini öne çıkaran nedenlerin başında Linux çekirdeği gelmektedir. FOG server en hızlı güncellenen ve en yaygın kullanıma sahip Linux sürümü olan Ubuntu üzerinde de çalışabilmektedir. İnternet bağlantısı sağlanması durumunda FOG serverın son sürümüyle birlikte tek seçimle güncelleme sağlanmaktadır. Bu sayede ağ sürücüsü, işletim sistemi destekleri gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. İkinci güzelliği ise 512 MB RAM, tek CPU ve istediğiniz kadar alan ile çok az kaynak tüketmektedir. Elinizdeki sanal ortam sağlayan herhangi bir sunucuda rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Ben Microsoft Hyper-V (2008 R2 ve 2012 Datacenter) ve Vmware (3.5,4,1 ve 5)'de çalıştırarak testlerini yaptım.

FOG server hakkındaki bilgilendirmemi, Kurulumu, Konfigürasyonu (Özelleştirmeler) ve Kullanımı adları altında 3 başlıkta anlatacağım fakat bu bilgilerin sizler için değerli olup olmadığına karar verebilmeniz için, tamamı web arayüzü üzerinden uygulanabilen ve herşeyi oturduğunuz koltuğunuzdan (Özellikle Bilgisayarların Wake-Up özelliği açıksa) yönetebildiğiniz FOG server özelliklerini aşağıda sıralamak istiyorum.

Bir bilgisayarı FOG server ile yönettiğinizde;

1-) Bilgisayara Belirlediğiniz bir Imajı basabilirsiniz.
    2-) Bilgisayarın Imajını alabilirsiniz.
    3-) Exe, msi vb. uygulamaları yükleyebilirsiniz.
    4-) Bilgisayarın üzerindeki Belleği test edebilirsiniz.
    5-) Kapalı durumdaki bilgisayarı açabilirsiniz. (Wake-On-LAN özelliği açıksa)
    6-) Bilgisayarın Diskini sadece MBR'ye müdahale edecek şekilde Wipe (Sadece 0 yazma) işlemini hızlı bir şekilde yapabilir.
    7-) Bilgisayarın Diskine Wipe (Sadece 0 yazma) işlemini normal hızda yapabilir.
    8-) Bilgisayarın Diskine Wipe (DoD işlemi yaparak) işlemini yavaş hızda yapabilir.
    9-) Bilgisayardaki bozuk partitionları onarmak için sabit Sürücü diskini test edebilir.
    10-) Bilgisayarınızdaki bozuk/kayıp dosyaları kurtarabilir.
    11-) Windows Yüklü bilgisayarlarda Clam AV virüs yazılımı ile virüs taraması yapabilir.
    12-) Bilgisayarın donanım bilgilerini takip edebilir.
    13-) Unutulan veya zarar görmüş Windows kullanıcılarının şifrelerini sıfırlayabilir.

NOT: Bazı özelliklerin kullanımı için Client Agent yazılımının (Bir adet) yüklenmesi gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalın...

Arkadaşlar yazılımın kurulumu ve konfigürasyonu için hazırladığım dokümanları bu form başlığı altında diğer alt başlıklar altında bulabilirsiniz.
    Konu Kerberos79 tarafından (03-12-2015 Saat 10:47 PM ) değiştirilmiştir.
    Faruk KETEN
    Sistem Yöneticisi

Teşekkürler Ustadım,

Teşekkürler Faruk, güzel paylaşım.

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

teşekkürler

Arkadaşlar yazılımın kurulumu ve konfigürasyonu için hazırladığım dokümanları bu form başlığı altında diğer alt başlıklar altında bulabilirsiniz.
    Faruk KETEN
    Sistem Yöneticisi