8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: HyperV donanım konfigurasyon

Standart HyperV donanım konfigurasyon

Arkadaşlar merhaba sistemim 1 adet DC dışında diğer rollerim tümü fiziksel makine üzerinde bunların tümünü tek bir server ve bu servera bağlı storage systeme taşımak istiyorum bu konuda konfigurasyon önerilerinizi rica edeceğim.

Sanallaştırma çözümü olarak Hyperv 2012 kullanmak istiyorum;

Ortamımdaki server rolleri ve client sayıları

1 Adet DC(Domain Contoller) Sanal makina

1 Adet Windows 2008r2 Exchange 2010 rolu Fiziksel makine

1 Adet Windows 2008r2 Sql 2008 rolu Fiziksel Makine(Netsis çalışıyor üzerinde)

1 Adet Windows 2003 r2 File Server rolu Fiziksel Makine

tüm bu sisteme bağlı 45 adet client makine

bütçeyle doğru orantılı failover cluster modelide uygulayabilirim.

sistemde sql ve exchange olduğu için disk iO ları yüksek erişim olabilmesi gerekiyor yani sistemde bir sorun yaşamak istemiyorum tıkır tıkır yürüsün bu konuda önerilerinizi rica ediyorum.

Henüz bir cevap alamadım ama şu sisteme yorumlarınızı alsam,
    tek bir server da çözmeye karar verdim sistemi aşağıdaki ürün ve konfigurasyonda;

dell r720235h7p1n-1d3 model server
    1 adet extra 2630 cpu
    80gb ecc ddr3 1600mhz
    raid kontrol kartı 1gb raid 10 konfigurasyonu düşünülmekte
    4*600gb SAS 3.5 15K Hot Plug
    2*750W Power Supply

Arkadaşlar yorum yapacak yardımcı olabilecek kimse yokmu acaba forumda??

Selam;
    Şöyle dizayn edersen bence daha iyi olacaktır;

File server sanal makina
    active directory fiziksel makina
    excange fiziksel
    netsis üzerinde çalışacak makinayıda sanal makina olarak düşenebilirsin.
    Burada açık bir noktayı sana bıraktım o da;
    file server'ı dediğim gibi sanal makina yaparsan windows server 2012 datacenter lisansı alman gerekli.Eğer bu makinayıda fiziksel bir makina olarak ayarlarsan windows server 2012 standart edition lisansı ile olayı kurtarabilirsin.

Makinanızın ram özelliklerinide yazarsanız donanım olarak yardımcı olmaya çalışalım.

Cluster yapısı yapınızın higt avaible durumunuzla ilgilidir ve benim şahsi düşüncem normal standartlarda IT yapısı olan firmaların bile cluster yapısını kullanması gerekli ama çoğu firmalarda bütce durumu söz konusu olduğundan dolayı sıcak bakmayabilirler ama bence ısrarcı olursan ve olacakları ıyı anlatabilirsen cluster yapısını KESINLIKLE kurmalısın kafan rahat olur

kolay gelsin.

Merhaba Ahmet bey,
    neden dc ve exchange fiziksel öneriyorsunuz ayrıca benim dc hali hazırda sanal olarak çalışmakta,
    lisansla ilgili bir sıkıntım yok bazılarını zaten 2008r2 olarak kurucam r2 lisansım mevcut sadece 1 adet server 2012 std lisansı alıcam.

server 2012 std lisansını şöyle kullanıcam 1fiziksel 2 sanal lisansla geliyor zaten,
    server host makinasına server 2012 std fiziksel kurucam. file server sanal ve sql sanal olucak.

teşekkürler..

iyi çalışmalar...

Karar size kalmış, su anki mimaride her seyı sanal olarak kullanabilirsiniz. Kaldığı artık lync server lar bile sanal destekliyor ve oneriyoruzda.

Selamlar,

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Alıntı sonkam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba sistemim 1 adet DC dışında diğer rollerim tümü fiziksel makine üzerinde bunların tümünü tek bir server ve bu servera bağlı storage systeme taşımak istiyorum bu konuda konfigurasyon önerilerinizi rica edeceğim.

Sanallaştırma çözümü olarak Hyperv 2012 kullanmak istiyorum;

Ortamımdaki server rolleri ve client sayıları

1 Adet DC(Domain Contoller) Sanal makina

1 Adet Windows 2008r2 Exchange 2010 rolu Fiziksel makine

1 Adet Windows 2008r2 Sql 2008 rolu Fiziksel Makine(Netsis çalışıyor üzerinde)

1 Adet Windows 2003 r2 File Server rolu Fiziksel Makine

tüm bu sisteme bağlı 45 adet client makine

bütçeyle doğru orantılı failover cluster modelide uygulayabilirim.

sistemde sql ve exchange olduğu için disk iO ları yüksek erişim olabilmesi gerekiyor yani sistemde bir sorun yaşamak istemiyorum tıkır tıkır yürüsün bu konuda önerilerinizi rica ediyorum.
    Tekrardan Selam;

windows server 2012 yeni yapısı ve mimarisinden dolayı , sizin mevcut kullandığınız bütün serverları sanal olarak barındırmanıza olanak sağlar.
    Benim dc ve excange serverları fiziksele almanızı önermemin sebebi ise yapınızda windows server 2008 r2 lisansının olduğunu belirtmediğinizden dolayı , sizi lisans maliyetinden kurtarmaktı.

tekrardan belirtiyorum istiyorum sanallaştırma açısında Emre abinin dediği gibi ws12 tarafında sanal olarak barındırabilirsiniz ve bir problemde yaşanmamaktadır

İyi Çalışmalar

Merhaba Sonkam,
    Değerli arkadaşlarım Emre ve Ahmet'in dediği gibi sanallaştırmada sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum (Benim tavsiyem mümkünse cluster mimarisinde sanallaştırma yapmak). Sanallaştırma mimarisi olarak Windows Server 2012 iyi bir tercih, tüm yapınızı sanala taşımanız durumunda dikkat etmeniz gereken iki nokta var diye düşünüyorum.
    Birincisi : Makinalarınızın disk ve network konusunda darboğaza girmemeleri gerekemekte, aksi durumda sanallaştırma sizin için kötü bir deneyim olur.
    İkincisi : Makinalara dağıtacağınız kaynakları iyi hesaplamalısınız ve mümkünse her makina için reel interface kullanmanız.
    İyi çalışmalar dilerim.