5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Hyperv Planlama

Standart Hyperv Planlama

Merhaba 50 kullanıcılı bir sisteme yeni bir sistem oturtmaya çalışıyorum. Bu konu hakkında sizden fikir almak istiyorum. İstenen iş şöyle. Bir server alınacak üzerine sanal olarak dc,exchange,sql(muhasebe programı),fileserverver terminal server olmak üzere 5 adet uygulama olacaktır. Yaklaşık 50 kullanıcı terminal server a bağlanarak standart işlerini yapacaktır. Sorularım şunlar.

1- Dc yi fiziksel olarak kurulan işletim sistemine kurmakmı yoksa sanal bir makine oluşturarak dc yapmakmı mantıklı.
    2- Bir server da ethernet kartı sayısının önemi varmıdır. Yani 5 sanal makine kuracaksan 5 tane ethernet olacak veya en az şu kadar ethernet olacak gibi.
    3- Böyle bir yapıda server da kaç işlemci olmasını tavsiye edersiniz.

Ayrıca sizlerin fikirleri benim için önemli. İyi bir iş çıkarabilmem için değerli fikirlerinize ihtiyacım var.

Standart Ynt: Hyperv Planlama

1- Ben her zaman fiziksel dc bulundurum. (Hyper-V Host makine nereden oturum açacak) ( yedekli çalışmak iyidir) bu makineyi normal pc de kullanabilirsin.

2- Sanal makina için ekstra ethernet kartına ihtiyacın yok. her sanal makina kendi sanal ethernet kartını kullanacağı için ayrı ip alır. ( yapılandırmaya göre farklı şekide de konfigure edebilirsiniz)

3- Bu konu genelde bütçenize bağlıdır. bol ram ve bol çekirdek iyi olur (her server yaklaşık 4 çekirdek kullanacağı için 4x5 20 çekirdeği geçmeniz - HT ile birlikte - anlamlı olmayacaktır.) (ram ihtiyaçlarını da iş yükünüze göre belirlerleyebilirsiniz. özellikle spl ve exchange bu konuda çok değişken olabilir)
    Emre Özüdoğru
    ?The future is unknowable but the past should give us hope.? ?Winston Churchill

Öncelikle kolay gelsin;
    belirtmiş oldugunuz sistemin biraz küçük olanını
    Dell Server kurdum Sanal olarak Exchange, DC, Logo srv, File srv, SQL srv kurudum
    Tek sorun exchangede cıktı baska bir sorun ıle karsılasmadık. benden once yazan Frmax dediği gibi ram çok önemli bu işte ve işlemci
    kolay gelsin

Mehmet DEMİR
    Önemli olan akıllı olmak değil, aklı yerinde ve zamanında kullanmaktır,
    Hayatta iki trajedi vardır. Gönlünüzdekini elde edememek. Ve elde etmek

Herkese merhaba Ram ihtiyacı bir IT departmanı için cepteki paraya benzer hele birde ihtiyaçlarınız kısıtlı bir şekilde çalışıyorsanız. Ama Hyper-V Sp1 ile hayatımıza gelen Dynamic Memory özelliği bizleri rahatlatacağı kesin önceden bir makinaya 1 gb ram veriyorduk. o şekilde gidiyordu. şimdi ise Dynamic Memory ile bir makinayı 512 mb ram ile start edebiliyoruz. VM larımız fizikselden ihtiyacı kadar olanı kullanıyor.

Osman Bey merhaba,
    DC nizi Exchange'inizi Hyper-v üzerinde çalıştırabilirsiniz. Burada DC ya da Exchange olması önemli değil. Önemli olan yedek. Eğer fiziksel ya da sanal yedek alıyor ve geri dönebiliyorsanız tüm sistemlerde aklınız rahat eder.
    Everything that has a begining has an End...