4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Sunucu Yedek Alma Hakkıda

Exclamation Sunucu Yedek Alma Hakkında

Herkese Merhabalar.Bir Sorum Olacak ;
    Server işleri yapan bir yerde işe başladım.İlk defa bu işlere adım atmaya başlayacam.
    Bir Soru Sordu.
    Sunucumda 10Tgbyte 'lık bir verim var.Yangında,selde falan bu verilerin saklanması lazımVeriler sürekli değişiyor.
    Sorum şu ; Sunucunun bulunduğu yerin dışında bambaşka bir yerdeki herhangi bir sunucuya yada herhangi bir şeye verilerimi nasıl yedekleyebilirim.Ne gibi şeylşer kullanmam lazım ?

Anlık yedekleme olursa maliyeti ne olur ?
    Gün sonunda yedekleme olursa ne olur ?
    Konu sametcafer tarafından (02-25-2013 Saat 12:08 PM ) değiştirilmiştir.

Alıntı sametcafer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese Merhabalar.Bir Sorum Olacak ;
    Server işleri yapan bir yerde işe başladım.İlk defa bu işlere adım atmaya başlayacam.
    Bir Soru Sordu.
    Sunucumda 10Tgbyte 'lık bir verim var.Yangında,selde falan bu verilerin saklanması lazımVeriler sürekli değişiyor.
    Sorum şu ; Sunucunun bulunduğu yerin dışında bambaşka bir yerdeki herhangi bir sunucuya yada herhangi bir şeye verilerimi nasıl yedekleyebilirim.Ne gibi şeylşer kullanmam lazım ?

Anlık yedekleme olursa maliyeti ne olur ?
    Gün sonunda yedekleme olursa ne olur ?

Merhabalar,

Bahsettiğiniz çözümler felaket kurtarma senaryoları olarak değerlendirilebilir. Bu kapsamda yalnızca yedek almak değil, ancak bir felaket alanının (disaster site) olması ve çalışan sistemlerin bir kopyalarının bu lokasyonda da bulunması düşünülebilir. Veya yalnızca datanın yedeklenmesi için bir çözüm düşünülebilir. Yalnız datanın yedeklenmesinin avantajı göreceli olarak daha düşük maliyetli olması ancak sistemin daha uzun sürede çalışır hale getirilmesidir.

Teşekkürler.Peki Felaket Kurtarma Senaryoları kapsamıda nasıl bir konfigürasyon sağlamalıyım ki çalışan sistemin kopyasını ve yedeğini alabiliyim.Donanım olarak neler gerekiyor ? Bunu öğrenmek istiyorum.

Samer Bey,
    Bunun için düzgün konfigürasyonlara ait 2 adet Server ve 1 adet Storage ile aynı lokasyonda verilerini anlık olarak yedekleyebilir (Cluster yapısı) ve bir server kapanması halinde diğer bir serverdan non-stop çalışmaya devam edebilirsin.
    Yine de farklı bir lokasyonda da verilerimin yedeklenmesini istiyorum diyorsan (Disaster Recovery) yapısı kurman gerekli.

Tabiki tüm oluşumların ciddi bir maliyetleri vardır.

Konfigürasyon ve maliyet hakkında bilgiyi de çalıştığınız bir bilgisayar firmasından destek alabilirsiniz.