3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Exchange Server 2003 (Local Delivery)

Standart Exchange Server 2003 (Local Delivery)

Merhaba arkadaşlar. sürekli olarak kurduğum Exchange server 2003 bu sefer hata veriyor. aslında hata vermiyor. dışarıdan mail yollandığı zaman gelen maili alıyor ve Queues içindeki Local Delivery içerisinde bekletiyor. Sanıyorumki dnslerden kaynaklanan bir sorun ama bir türlü çözemedim.
    server üzerinden mail atabiliyorum fakat gelen maillerin hepsi local delivery içinde bekliyor.

İlk olarak yapmaya çalıştığım iis içerisinde web sitesini barındırmak ve bu siteye ait mailleri exchange ile kullanmak. fakat dnsleri bir türlü düzenlemeyedeim. fakat bir ara herşeyi yerine oturtup mailleri ve site yayın işlerini yaptım ama ne olduysa durduk yere mailler local delivery içinde beklemeye başladı.

daha sonra ilgili domaini bir hostingte barındırıp sadece mx kayıtlarını benim serverıma yönlendirdim ama yine gelen mailler local delivery içerisinde bekliyor. daha önce belki 10 kez excahnge kurup çalıştırdım ama bu olmuyor. diğer serverların ayarlarına bakıyorum, aynı ayarları kendi serverıma yapıyorum olmuyor. terzinin söküğü durumuna düştüm. acaba ne gibi bir problem olabilir.

Standart Ynt: Exchange Server 2003 (Local Delivery)

çözümü sağladım.

sistemi kurmamla birlikte server üzerine Roolback Rx adlı Recovery yazılımını kurdum ve yaptığım her işlemden sonra sistemin snapshot unu aldım. yaptığım tüm ayarları bu program ile geri aldım exchange kurulumundan sonraki sistemin ayarsız haline geri çevirdim. daha sonra standart ayarları yaptım ve mailler gelmeye başladı. fakat daha önce nerede hata yaptığımı bilmemekle beraber dnslerden olduğunu sanıyorum.

sorun çözüldü. roolback rx adlı program sayesinde sistemi geri çevirdim ve ayaları baştan yaptım şu an sorunsuz kullanabiliorum.

programı serverlar üzerinde kullanabiliyorsunuz. sistemin hdd görüntüsünü alıp kayıtlıyor daha sonra geri dönüş yapabiliyor ve hatta komple çevirmek yerine dosya dosya bile geri dönüş yapabiliyorsunuz. ama unutlmaması gereken bir olay geri dönüş yaptığınız anda dönüş yaptığınız tarihteki ayalarınız olduğu gibi gelior ondan sonra olan herşey gidiyor. yani veri tabanı veya dosyalar hepsi gidiyor... ama geri dönüş anındaki tüm ayalar AD DNS EXCHANGE IIS DHCP yani kısacası tüm ayarlar geri geliyor. ben bu programı artık tüm serverlarımda kullanıyorum. ve clientlarda.

saygılar

NOT: Programın distrübütörü kesinlikle değilim. sadece bu program aracılığı ile geri dönüş yapılabildiğini bildirmek istedim. gün gün yedek alırsanız sisteminizin hayatını kurtarır. boot işleminden önce işlem yapabiliyor.

Standart Ynt: Exchange Server 2003 (Local Delivery)

Merhaba,

Problemin cozuldugune sevindim. Buyuk ihtimalle dediginiz gibi DNS kaynakli bir sorun olabilir.

Emre.
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn