Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Exchange server 2010 sp3 kuruluma başlıyacağı sırada hata alıyorum

Question Exchange server 2010 sp3 kuruluma başlıyacağı sırada hata alıyorum

exchange2.jpgexchange.jpg
    Resimdeki gibi hatayla karşılaşıyorum.bir türlü çözüm bulamadım
    Konu AhmetEvren tarafından (12-09-2014 Saat 02:42 PM ) değiştirilmiştir.

Merhaba AhmetEvren,
    Resimler çok küçük olduğu için hatanın ne olduğunu göremiyorum. resimleri başka bir yere yükleyip paylaşabilirmisin
    www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

Hocam aldığım hata resimdeki gibi. Ne yaptıysam düzeltemedim.

Ahmet,
    ilk resimde sadece uyarıda bulunuyor. Yapıya Exchange 2010 kurduğunu ve Active Directory yapısını buna göre yapılandırması gerektiğini, ileride Exchange 2010 yerine 2007 kurmak istersen bunu yapamayacağını belirtiyor.
    ikinci resimde ise Exchange Server kurulumu için Active Directory şemasının yapılandırılması gerektiğini söylüyor. Active Directory yapısını Exchange kurmadan önce yapılandırdın mı? Şayet yapılandırmadıysan Exchange Rollerinin kurulumu esnasında ön gereksinimleri kurabilirim diye bir kutucuk var, onu işaretlersen kendisi gerekli işlemleri yapacaktır.

Hocam o tiki işaretliyerek devam ediyorum zaten gerekli her şeyi yapılandırması için fakat yinede. resimdeki aşamaya gelince uyarı alıyorum.Manuel olarak dostan Setup.exe /PrepareAD /OrganizationName:"ahmetevren" Setup.exe /PrepareAllDomains komutlarını kullanarak yapmaya çalıştığımda Hiç bir şekilde domain şemayı yapılandıramadım.Hata veriyor.
    Domain adminle bu işlemleri gerçekleştirmeme rağmen sebebini anlayamadım.
    Exchange kurulumuna başlamadan önce domain in yedeğini de almamakla hata yaptım sanırsam

ahmet,
    Kurulumu yaptığın yapı hakkında bilgi verebilirmisin.
    işletim sistemi nedir?
    Forest ve Domain Functional Level nedir?
    Bir de kurulum yaptığın sunucunun Event loglarına düşen hata mesajlarını paylaşabilirmisin.

Resimleri incelerken dikkat ettim de sanırım sen Windows Server 2012 R2 üzerine kurulum yapmaya çalışıyorsun. Şayet yanlış hatırlamıyorsam Windows Server 2012 R2 üzerine Exchange 2010 kurulumu yapılamıyordu. Windows Server 2012 R2 kullanacaksan Exchange 2013, Exchange 2010 kullanacaksan da Windows Server 2008 R2 veya 2012 kullanabilirsin. (Nacizane tavsiyem Server 2012 üzerine kurulum yapmaman yönünde)

Aşağıda paylaştığım linkte Exchange Server'lerin desteklediği işletim sistemleri ile ilgili bilgiyi görebilirsin.

Exchange Server Supportability Matrix: Exchange 2013 Help

Yapı şu şekilde Bu işlemleri ben Test ortamında deniyorum eğitim amaçlı.Gerçek server üzerinde değil.makinamda win8.1 64 bit var lisanslı.Aşağıda yazdığım tüm makineler hyper v de çalışıyor. Kullandığım işletim sistemi server12 r2 datacenter edition. domainim ahmetevren.com
    1tane dc = forest leveli ilk başta 2008 r2 idi daha sonra denemek için 2012 ye yükselttim
    1 tane adc = Üzerinde fsrm rolu yapılandırıldı.
    2 Adet Dhcp 1.dhcp makinesi sürekli aktif şekilde çalışıyor ve oluşturduğum scope a göre sorunsuz ip dağıtıyor.2. dhcp failover cluster yapısında. 1. dhcp makinasında WDS rolu yüklü ve sorunsuz çalısıyor.
    1 Adet exchance makinem var.
    exchange setup logları linkteki dosyada
    https://onedrive.live.com/redir?resi...F6C8BCA%215516

Az önce exchange 2013 yüklemeye çalıştığımda da aynı hatayı alıyorum

Ben daha önce server 2012 üzerinde exchange server 2010 sp3 çalıştırmıştım.Ama datacenter mıydı yoksa standart edition muydu hatırlayamadım