10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Exh 2010' dan Exc 2010' a Taşıma Hk.

Standart Exh 2010' dan Exc 2010' a Taşıma Hk.

Merhabalar;
    Organizasyonumuzda fiziksel sunucuda bir adet Exc 2010 Sp1 kurulu, sunucuda problem olduğu için, esxi üzerine 2008 R2 kurup, Exchange 2010 Sp3 kurulumu yaptım, mailbox taşıma işlemi yapmak istedim, fakat sadece fiziksel exchange 2010' u görmekte, management bölümünü açtığım zaman eski sunucu ekranı geliyor. Nasıl taşıma yapabilirim?

Mailbox rolu kurulmamış, bu yüzden görmüyormuşum. Şimdi neler yapmam gerekiyor, bütün mail trafiğinin yeni exchange üzerinden kullanmak istiyorum.

Merhaba Salih,
    yapında DAG mimarisi kurup bu databaseleri oraya aktarıp işini kolaylaştırabilirsin. aşağıdaki linki incelemeni tavsiye ederim

Windows Server 2008 R2 Üzerine Exchange 2010, 2 Node DAG Kurulumu Mshowto | Mshowto
    www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

Erkan hocam merhaba;
    DAG için yeterli lisans ve disk alanım yok malesef. Birşey sormak istiyorum. Ben exchange mailbox ları taşıdım, public folder DB si var, fakat kullanılıyor mu, kullanılmıyormu bir bilgim yok, public folderleri diğer exchange üzerine nasıl replike yapabilirim. Yapmazsam olmaz mı?

Public folder kullanılmıyorsa silsem Fiziksel Exchange sunucuyu ortamdan kaldırırken sıkıntı yaşar mıyım?

İki sunucuda Exchange 2010.

Teşekkürler.
    Konu Salih Keskin tarafından (01-29-2014 Saat 01:44 AM ) değiştirilmiştir.

Public folder içerisinde herhangi bir data var mı?
    www.mshowto.org , Türkiye'nin En İyi Bilişim Portalı

Yok, kullanılmıyor zaten. Ben mailboxları aktardıktan sonra ne yapmam gerekiyor, eski exchange yi ortamdan kaldırmak için? Public SSL de mevcut değil.

Salih merhaba,

Bu konuda tecruben bulunmuyorsa danışmanlık almanı öneririm. Çok adımı olan bir operasyon.

Aynı organizasyona bir Exchange daha ekledikten sonra MB'ları taşıyabilirsin. Ardından Public Folder, OAB, Sertifika, ları da taşıyıp sonrasında CAS ve HUB'da ki ayarları yapman gerekir.

Emre Aydın
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Emre hocam selam;

Hepsini ayarladım, eski exchange sunucuyu da ortamdan kaldırdım, şu an sorunsuz çalışmaktadır.

Çözüme kadar neler yaptın Salih. Kısaca yaz istersen.

Selamlar,

Emre
    Emre Aydın
    MVP | Office 365 | Since 2006
    MCT | Since 2005
    MCSD | Azure Solutions Architect
    MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform
    MCSA | Office 365, Server 2012, Cloud Platform
    MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM
    P-Seller
    Intelligent Cloud | EMS
    Web : www.mshowto.org
    Mail : emre.aydin [@] mshowto.org
    Twitter : https://twitter.com/emreaydn
    Linkedin : tr.linkedin.com/in/emreaydn

Eski sunucu üzerindeki tüm mailbox' ları yeni sunucu üzerine taşıdım. Firewall üzerinden gerekli portları yeni sunucuya yönlendirdim. Birkaç gün bekledim, daha sonra eski sunucu üzerindeki send ve receive connectorleri yeni sunucu üzerinde oluşturdum. Eski sunucudaki public folder, eski DB' yi dismount ettim, remove dedim çeşitli hatalar verdi. Tüm mailboxları tekrar kontrol ettim yeni DB' demi diye. Daha sonra ADSIEdit ten eski DB ve Public folder' i sildim. En son Eski sunucu üzerinden Exchange 2010' u kaldırdım.

Şu anda problemsiz şekilde yeni sunucu üzerinden mail alışverişi yapılmaktadır.