8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Exchange 2007 Global Catalog erişim sorunu

Standart Exchange 2007 Global Catalog erişim sorunu

Merhaba,

Sistemde bir server 2003 DC, ADC üzerinde kurulu Exchange 2007 var. Yeni bir Server 2012 kurduk ve bunu PDC yaptık (Tüm roller aktarıldı-GC yapıldı). Başka bir Server 2008 R2 kurduk ve bunada yeni Exchange 2007 kuruldu. Şu an Networkde bir Server 2003 ADC (Eski PDC), bir Server 2012 (Yeni PDC), Server 2008 R2 üzerinde Exchange 2007 ve Eski Exchange 2007 var.

Sorun şu Eski PDC olanı kaldırmak istiyoruz, bu makineden GC kaldırdığımızda yeni Exchange server 2007 Global katalog'u bulamıyor ve Management Console da hata veriyor. Ne zamanki eski server 2003 DC'yi tekrar GC yapıyoruz sorun kalkıyor. Eski Exchange server 2007 kapattık ve onsuz mailler çalışıyor.

Yeni Exchange 2007 üzerinde yeni PDC DNS olarak gösterildi. Ne yaptıysak Exchange 2007'yi eski server'sız (GC siz) çalıştıramadık. Server 2012 ile uyumsuzluk olabilirmi diye düşünüyorum? Yardım ederseniz sevinirim.

Birde ekteki gibi exchange de server özelliklerinde System Settings tabında sadece eski server görünüyor. Yeni GC olan server 2012 DC görünmüyor.
    Ekli Resimler Ekli Resimler

Merhaba,

Domain ve forest functional level lariniz nelerdir?

Server 2003. İkinci Exchange Server'ı kurarken bunları ayarlamıştık.

Önce bir Server 2008 R2 kurup domain functional level olarak 2008 mixed 'a alıp sonra dener misiniz?

Şu an sistemde Server 2003 DC var bunu yükseltemem. Ben bu server'ı devre dışı bırakmak istiyorum. Ama GC özelliğini kaldırınca diğer DC lerde GC olmasına rağmen Exchange 2007 çakılıyor.

Yardım edebilecek varmı?

Tekrar merhaba,

Sorun kısmi olarak çözüldü. Şöyleki :

Sorunun temelini Dcdiag aldığımda farkettim. Netlogon ile ilgili hata verdi. Sanalda kurduğum iki dc üzerinde Net share komutuna baktığımda Sysvol ve Netlogon paylaşımlarının yaratılmadığını farkettim. Kurulumlardan kaynaklıdır diyerek iki tane daha kurdum ama sonuç aynıydı. Bu sefer aşağıdaki adresten Sysvol'u oluşturdum ve Exchange 2007 diğer GC leride gördü. Sorun son haliyle Sanalda kurulan DC'lerdeki sysvol ve Netlogon'ların yaratılmamasına kaydı. Eski DC'ye baktığımda NTFRS eventlerinde 13568 eventlerini gördüm ve Group Policy Management Console da daha önce yaratılmış 10-12 tane GPO için path bulunamadı hatasını aldım. Bu GPO lar sonradan kurduğum Server 2008 R2 DC'lerde de görünmesine rağmen aynı hatayı verdi. İlk DC yani Sysvol kalasörü sağlam olan DC den replikasyon yapılamıyormuş bu seferde yine aşağıdaki adresten bu durumu düzelttim.

Sysvol paylaşımını yaratma (Buna gerek yokmuş) :

The NETLOGON share is not present after you install Active Directory Domain Services on a new full or read-only Windows Server 2008-based domain controller

Sysvol ve netlogon için replikasyonu zorlama :

Using the BurFlags registry key to reinitialize File Replication Service replica sets

Şimdi yeni Exchange de ufak bir sıkıntım var. Bu konuyu Exchange bölümüne soracam.

Geri dönüş için teşekkürler